Пилешка супа која ќе ве згрее во ладните денови

Пилешка супа која ќе ве згрее во ладните денови

Вкусна супа со пилешко месо…

Состојки:

 • 2 парчиња пилешки гради
 • сечкан целер
 • 2 сечкани моркови
 • 2-3 лажици брашно
 • 2 лажички сечкан лук
 • 1 гранче темјан
 • 4 компири исечкани на коцки
 • 800 мл пилешка супа
 • 250 гр крем павлака
 • 3 лажици путер
 • сол
 • бибер

Начин на подготовка:

 1. Во тенџере растопете путер на средна температура и издинстајте праз, морков и целер 3-5 минути. Потоа посипете со брашно, измешајте, па додајте пилешко месо, лук и темјан, посолете и побиберете и кратко пропржете. 
 2. Додајте компири, прелијте со супа, поклопете и гответе на умерена темпратура неколку часа. 
 3. На крај измешајте крем павлака и гответе уште 15-20 минути. Послужете со леб запечен во рерна, посипен со кашкавал.

Добар апетит!

Повеќе вести на Готви.мк:

Рости од компир

Шеф салата

Дресинг за Шеф салата

Таљатели со зеленчук

Пржена банана

Pad Thai со пилешко

singlepost_text