Неодоливо кремаст чоколаден колач

Неодоливо кремаст чоколаден колач

Вкусен колач за сите љубители на чоколаден вкус.

Состојки за кора:

 • 200 мл јогурт
 • 4 лажици шеќер
 • 100 мл млеко
 • 100 мл масло
 • 1 ванилин шеќер
 • кора од еден лимон
 • 7 лажици брашно тип 400
 • 2 лажици какао
 • 1 лажичка сода бикарбона

Состојки за прелив:

 • 1 дл чокоалдно млеко

Состојки за фил:

 • 300 мл воа
 • 3 пудинга од чоколадо
 • 500 мл млеко
 • 4 лажици шеќер
 • 100 гр чоколадо

Состојки за глазура:

 • 500 мл слатка павлака
 • 200 гр чоколадо

Начинот на подготовка погледнете го во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ во прилог:

Повеќе вести на Готви.мк:

Рости од компир

Шеф салата

Дресинг за Шеф салата

Таљатели со зеленчук

Пржена банана

Pad Thai со пилешко

singlepost_text