Солени стапчиња готови за миг: Совршен појадок или вечера!

Солени стапчиња готови за миг: Совршен појадок или вечера!

Направете брзи стапчиња за појадок или вечера

Состојки:

 • 200 гр маст
 • 1 јајце
 • 12 лажици млеко
 • 1 кесичка прашок за пециво
 • по желба сусам
 • по желба ким
 • околу 450 гр брашно
 • 2 лажички сол

Начин на подготовка:

 1. Изматете ја маста со жолчката, додадете прашок за пециво, сол, млеко и брашно. Тестото развлечете го со сукало, премачкајте со изматена белка и посипете со ким и сусам.

   

 2. Се сече на стапчиња и се пече 10-15 минути на 180 степени. Совет: додадете доволно брашно за тестото да не биде ниту тврдо ниту меко.

Добар апетит!

Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти:

Баклава

Баклава со вишни

Трилече – неверојатно вкусен домашен специјалитет

Неодоливо вкусна: Домашна торта со јагоди

„Катица“ торта

Возможно е – еве како да направиш торта за 10 минути

ВИДЕО: Рецепт за еклер чоколадна торта која не се пече

За секоја прослава – Тигар торта

 

singlepost_text