Пита со сирење без брашно и квасец: Солен кох за чија подготовка ви се потребни 5 минути и 3 состојки

Пита со сирење без брашно и квасец: Солен кох за чија подготовка ви се потребни 5 минути и 3 состојки

За да ја направите оваа пита со сирење не ви требаат брашно или квасец.

Состојки:

  • 6 јајца
  • 300 мл млеко
  • 100 гр чедар сирење

Начин на подготовка:

  1. Додадете малку сол во јајцата, а потоа изматете. Потоа истурете го млекото и добро промешајте (околу една минута).

     

  2. На крај додадете го ренданото сирење и соединете. Тепсијата премачкајте ја со растопен путер и прелијте ја смесата. Се пече на 200°C.

https://youtu.be/lo8V0Hp-PtU

Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти:

Баклава

Баклава со вишни

Трилече – неверојатно вкусен домашен специјалитет

Неодоливо вкусна: Домашна торта со јагоди

„Катица“ торта

Возможно е – еве како да направиш торта за 10 минути

ВИДЕО: Рецепт за еклер чоколадна торта која не се пече

За секоја прослава – Тигар торта

 

singlepost_text