Пилешки шницли во неодолив бел сос

Пилешки шницли во неодолив бел сос

За следниот ручек подгответе ги овие вкусни пилешки шницли…

Состојки:

 • 1 пар пилешки гради
 • 4 чешниња лук
 • 1 лажица зачини
 • бибер
 • 1-2 лажица кисела павлака
 • малку оригано
 • малку сенф
 • магдонос
 • масло
 • 1 лажица брашно

Начин на подготовка:

 1. Месото исечете го на шницли и благо исчукајте го, посипете со зачин и лук, како и бибер.
 2. Ставете во тенџере малку масло, ставете ги шницлите, додајте малку вода и динстајте додека не омекнат.
 3. Во чинија ставете една до две лажици павлака, па во тоа додајте малку сенф и брашно. Сè добро изедначете и додајте во месото.
 4. Ако е потребно, додајте уште сол, оригано и магдонос.

Добар апетит!

Повеќе на Готви.мк:

ВИДЕО: Како да направите крцкави компири на шведски начин

Ќофтиња во доматен сос

ВИДЕО рецепт: Ќофтиња од компири и туна

Домашни ќофтиња

Ќофтиња од тиквица

ВИДЕО: Како да приготвите палачинки од компири

Најдобар рецепт за домашно ќофте

singlepost_text