Телешка чорба со зеленчук

Телешка чорба со зеленчук

Вкусна чорба…

Состојки:

 • 500 гр телешко месо
 • 1 кеса смрзнат зеленчук за чорба
 • 1 главица кромид
 • 1 лист ловор
 • 1 лажица брашно
 • 1 јајце
 • 100 гр павлака
 • 1 лажичка сенф
 • зачин

Начин на подготовка:

 1. На масло издинстајте ситно сечкан кромид, па кога малку ќе омекне, додајте зеленчук и ситно сечкано телешко месо. Прелијте со вода и гответе на умерена температура. Додајте бибер и ловор.
 2. Во посебен мал сад ставете масло, па кога ќе се загрее, додајте лажица брашно. Таа запршка ставете ја во чорбата, па уште малку гответе. Пред послужување, во чорбата ставете разматено јајце, павлака и сенф и додајте сув зачин по вкус.

 

Добар апетит!

Повеќе Готви.мк рецепти:

Салата со маслинки и кубети

Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса

Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата

Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула

Неодолива крем салата

Малиџано – одличен домашен рецепт

Зеленчукова ужинка за на работа

Свежа салата со брокула

singlepost_text