Брза пица со компир – се пече во тава

Брза пица со компир – се пече во тава

Совршен избор за доручек!

Состојки:

  • 2 лажици масло
  • 1 компир
  • 100 гр кашкавал
  • кечап
  • 100 гр шунка
  • 1 јајце

Начин на подготовка:

  1. Компирот излупете го и исечкајте го на што потенки кругови. Во тава загрејте масло па наредете компири по дното на тавата. Оставете три минути да се пржат во поклопена тава. Потоа додајте кашкавал, кечап и шунка па оставете уште 5 минути. Потоа на пицата излејте едно јајце, посолете и оставете да се пржи уште неколку минути.
  2. Пицата не треба да ја превртувате, доволно е да се пржи само од една страна. Затоа цело време држете го капакот на тавата.
  3. Послужете со рендан кашкавал и уживајте!

 

 

Повеќе рецепти на Gotvi.mk:

ШАРЕНА, БРЗА, ВКУСНА: Оваа пица нема тесто, не се меси – еве што е тајната

Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса

Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата

ВИДЕО: Рецепт за домашна чоколадна торта од која застанува здивот

Најдобар рецепт за домашен чизкејк тука

Вистинска уметност: Рецепт за солена торта тука

Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула

Многу вкусно – потпечена тава со пилешко месо и печурки

singlepost_text