Јунешки шницли со печурки

Јунешки шницли со печурки

Подгответе вкусен ручек…

Состојки:

 • 4 јунешки шницли
 • 200 мл павлака
 • 5 лажици доматен сос
 • сол
 • бибер
 • мајчина душица
 • 5-6 лажици масло
 • 3-4 лажици брашно
 • 400 гр шампињони
 • 3 листови ловор
 • 10 зрна бибер

Начин на подготовка:

 1. Шницлите исчукајте ги, па посолете ги и побиберете ги по вкус, ставете малку масло и извалкајте ги во брашно. Наредете ги шницлите во огноотпорен сад.
 2. Во посебен сад измешајте павлака за готвење и доматен сос, посолете по вкус па прелијте преку шницлите. Преку наредете ловор, посипете бибер и мајчина душица. Покријте го садот со фолија и печете во рерна околу 40 минути. Потоа тргнете ја фолијата, од горе наредете печурки, посолете и печете 30 минути.
 3. Послужете со компир пире или со некој друг прилог по желба.

 

Добар апетит!

Поврзани вести на Gotvi.mk

Брзи домашни пирошки со зденка и маслинки

Рецепт за брза даска кога ќе ви се најават гости

Рецепт за 2 брзи соса за чипс и други грицки

Рецепт за брзо мезе за ненајавени гости

Рецепт за највкусни посни и интегрални грисини тука

 

singlepost_text