Американски колачиња со темно чоколадо

Американски колачиња со темно чоколадо

Американските колачиња со трошки темно чоколадо се измислени за љубителите на малку појаки вкусови…

Состојки:

 • 2 јајца
 • 5 лажици млеко
 • 100 гр шеќер
 • 125 гр путер
 • 200 гр горко чоколадо за готвење
 • 5 полни лажици какао
 • 250 гр брашно
 • 1 кесичка прашок за печиво

 

Начин на подготовка:

 1. Белките разматете ги, па додајте жолчки, потоа ставете шеќер и додајте млеко. Иечкајте го путерот на парчиња па додавајте парчиња путер и брашно наизменично, додека тестото не стане густо. Додајте какао. Чоколадото исечкајте го на коцки и парчиња и ставете го во тестото. Матете со лажица.
 2. Загрејте ја рерната на 200 степени. На плех ставете фолија за печење и на неа редете дел по дел од тестото со супена лажица со растојание од 3 см. Колачињата печете ги околу 13 минути. Прободете го тестото со лажичка, ако на неа не остане тесто, колачињата се готови.
 3. Изладени се сјајни, а топли уште повкусни. Послужете ги со млеко и уживајте!

 

Повеќе на Gotvi.mk:

Која е тајната на совршените домашни колачиња и кифли?

8 докажани бенефити од пиењето јогурт

Jogood во чаша ‒ Овошна забава со секој залак!

Овошна забава со Jogood!

singlepost_text