Брзи уштипци меки како пена: Потребни ви се само 4 состојки

Брзи уштипци меки како пена: Потребни ви се само 4 состојки

Брзи уштипци одлични за појадок или вечера…

Состојки:

 • 4 јајца
 • 500 мл јогурт
 • 500 гр брашно
 • 10 гр прашок за пециво

Начин на подготовка:

 1. Со жица изматете ги јајцата со јогурт, па додајте ги брашното и прашокот за пециво.

   

 2. Соединете со жица и со лажица вадете од смесата и ставајте во загреаното масло.

   

 3. Ставете ги уштипците на салфета малку да се исцедат.

Добар апетит!

Повеќе рецепти на Готви.мк:

ВИДЕО рецепт: Леб со карамелизиран кромид

Ремек дело во кујната: Леб од банана

Тазе домашен леб

ВИДЕО. Рецепт за леб кој не се меси

Домашниот леб на мајче Вера

Полнет запечен леб

ВИДЕО рецепт: Чоколадна бисквит торта која не се пече

За секоја прослава – Тигар торта

ВИДЕО: Рецепт за домашна чоколадна торта од која застанува здивот

Вистинска уметност: Рецепт за солена торта

Црно бела торта

singlepost_text