Чоколаден колач со мера на чаши – само измешајте и испечете!

Чоколаден колач со мера на чаши – само измешајте и испечете!

Наједноставниот чоколаден колач.

Состојки:

 • 1 чаша шеќер
 • 1 чаша брашно
 • 1 чаша мелени ореви или бисквити
 • 1 чаша кисела павлака Пекабела
 • половина чаша какао во прав
 • половина чаша масло
 • 1 кесичка ванилин шеќер
 • 1 кесичка прашок за пециво
 • 4 јајца

Начин на подготовка:

 1. Измешајте ги состојките и матете со миксер. Добиената смеса истурете ја во плех обложен со хартија за печење.

   

 2. Се пече во загреана рерна на 150 степени околу 45 минути. Колачот украсете го со шеќер во прав или чоколадна глазура. Кога колачот ќе се излади, исечете го на коцки и послужете.

Уживајте!

Повеќе рецепти на Готви.мк:

ВИДЕО рецепт: Леб со карамелизиран кромид

Ремек дело во кујната: Леб од банана

Тазе домашен леб

ВИДЕО. Рецепт за леб кој не се меси

Домашниот леб на мајче Вера

Полнет запечен леб

ВИДЕО рецепт: Чоколадна бисквит торта која не се пече

За секоја прослава – Тигар торта

ВИДЕО: Рецепт за домашна чоколадна торта од која застанува здивот

Вистинска уметност: Рецепт за солена торта

Црно бела торта

singlepost_text