Чоколадни колачи со ореви и суво грозје: Готови за помалку од 15 минути

Чоколадни колачи со ореви и суво грозје: Готови за помалку од 15 минути

Чоколаден колач кој брзо се подготвува, а се јаде уште побрзо.

Состојки:

 • 150 гр шеќер
 • 100 мл млеко
 • 20 мл масло
 • 80 гр путер
 • 8 гр ванилин шеќер
 • 4 лажици пченкарен скроб
 • 5 лажици брашно
 • 1,5 лажици какао во прав
 • 50 гр суво грозје
 • 50 гр сечкани ореви

Начин на подготовка:

 1. Во тенџере ставете го шеќерот заедно со млекото, маслото, путерот и ванилиниот шеќер и сè гответе со лесно мешање додека не добиете глатка маса. 
 2. Кога ќе зоврие додадете ги пченкарниот скроб, брашното и какаото. 
 3. Продолжете со готвење и мешање додека целосно не се згусне. 
 4. Во изладената смеса додајте суво грозје и ореви. 
 5. Истурете во тепсија, претходно обложена со фолија, која исто така ќе го покрие горниот дел. 
 6. Оставете 2 часа во фрижидер да стегне. 
 7. Кога е доволно тврдо, извадете ја фолијата и исечете ја на парчиња.

Уживајте!

https://youtu.be/FLrM–rqZg4

Повеќе рецепти на Готви.мк:

ВИДЕО рецепт: Леб со карамелизиран кромид

Ремек дело во кујната: Леб од банана

Тазе домашен леб

ВИДЕО. Рецепт за леб кој не се меси

Домашниот леб на мајче Вера

Полнет запечен леб

ВИДЕО рецепт: Чоколадна бисквит торта која не се пече

За секоја прослава – Тигар торта

ВИДЕО: Рецепт за домашна чоколадна торта од која застанува здивот

Вистинска уметност: Рецепт за солена торта

Црно бела торта

singlepost_text