Карамел колач од 3 состојки без печење: Се бара парче повеќе

Карамел колач од 3 состојки без печење: Се бара парче повеќе

Едноставен колач со карамел од само 3 состојки.

Состојки:

  • 500 мл млеко
  • 40 гр пченкарен скроб
  • 250 гр карамел сос

Начин на подготовка:

  1. Истурете го млекото во тенџере, па додадете го пченкарниот скроб и карамел сосот. Добро измешајте, па загрејте на средна температура со постојано мешање 3-4 минути додека смесата не стане густа и воздушеста.

     

  2. Ставете го кремот во калап за мафини кој претходно сте го премачкале со малку масло. Оставете во фрижидер да се излади околу еден час. Потоа лесно извадете ги од калапот и по желба посипете со какао во прав за декорација.

Уживајте!

Повеќе рецепти на Готви.мк:

ВИДЕО рецепт: Леб со карамелизиран кромид

Ремек дело во кујната: Леб од банана

Тазе домашен леб

ВИДЕО. Рецепт за леб кој не се меси

Домашниот леб на мајче Вера

Полнет запечен леб

ВИДЕО рецепт: Чоколадна бисквит торта која не се пече

За секоја прослава – Тигар торта

ВИДЕО: Рецепт за домашна чоколадна торта од која застанува здивот

Вистинска уметност: Рецепт за солена торта

Црно бела торта

singlepost_text