За само 10 минути совршен колач

За само 10 минути совршен колач

За само 10 минути совршен колач!

Состојки:

 • 1/2 л млеко
 • 1 инстант кесичка пудинг од ванила
 • 3 лажички шеќер
 • јафа кекс
 • бисквити со путер

Состојки за глазура:

 • 100 гр чоколадо
 • 50 гр путер
 • 3 лажички вода
 • 3 лажички шеќер

Начин на подготовка:

 1. Во плиток сад наредете бисквити со путер, така што ќе го прекриете дното. Преку бисквитите прелијте врел пудинг од ванила кој сте го зготвиле преходно со млеко и шеќер (по упатството на кесичката).
 2. Важно е пудингот да биде врел како би ја омекнал подлогата. Ако сакате колачот да биде покремаст, двојно зголемете ја количината млеко, шеќер и пудинг.
 3. Преку пудингот ставете јафа кекс со чоколадниот дел надолу, треба да ја прекриете целата површина од пудинг.
 4. На пареа растопете чоколадо, шеќер и вода додека не добиете густа смеса. Тргнете од оган, измешајте путер и со тоа прелијте преку целиот колач.

Уживајте!

Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти:

Баклава

Баклава со вишни

Трилече – неверојатно вкусен домашен специјалитет

Неодоливо вкусна: Домашна торта со јагоди

„Катица“ торта

Возможно е – еве како да направиш торта за 10 минути

ВИДЕО: Рецепт за еклер чоколадна торта која не се пече

За секоја прослава – Тигар торта

singlepost_text