Фантастичен колач со плазма и кокос

Фантастичен колач со плазма и кокос

Едноставен колач со кокос и плазма.

Состојки:

 • 800 мл млеко
 • 100 гр шеќер
 • 1 жолчка
 • 3 лажици пченкарен скроб
 • 2 лажици брашно
 • 8 г ванилин шеќер
 • 20 гр путер
 • 300 гр плазма
 • кокос

Начин на подготовка:

 1. Во млекото додадете шеќер, жолчка, скроб, брашно. Соединете со жица. Гответе додека не се згусне со постојано мешање, а некаде на половина додадете путер и ванилин шеќер. Кога ќе биде готово, додадете искршени плазма бисквити. Измешајте.

   

 2. Ставете во тепсија обложена со проѕирна фолија и израмнете. Покријте со проѕирна фолија и изладете. На даска посипете кокос, а потоа ставете го колачот. Посипете го со кокос. Исечете.

Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти:

Баклава

Баклава со вишни

Трилече – неверојатно вкусен домашен специјалитет

Неодоливо вкусна: Домашна торта со јагоди

„Катица“ торта

Возможно е – еве како да направиш торта за 10 минути

ВИДЕО: Рецепт за еклер чоколадна торта која не се пече

За секоја прослава – Тигар торта

singlepost_text