Крцкави и полнети, се печат само 20 минути: Солени стапчиња од лиснато тесто кои веднаш исчезнуваат од плехот

Крцкави и полнети, се печат само 20 минути: Солени стапчиња од лиснато тесто кои веднаш исчезнуваат од плехот

Почестете го вашето семејство со овие солени стапчиња од лиснато тесто.

Состојки:

  • 250 мл млеко
  • 15 гр свеж квасец
  • 1 лажичка шеќер
  • 30 мл маслиново масло
  • 500-550 гр брашно
  • малку сол
  • 200 гр кисела павлака
  • поголема коцка фета сирење
  • 150 гр путер или маргарин

Начинот на подготовка погледнете го во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Бабина кујна“:

Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти:

Баклава

Баклава со вишни

Трилече – неверојатно вкусен домашен специјалитет

Неодоливо вкусна: Домашна торта со јагоди

„Катица“ торта

Возможно е – еве како да направиш торта за 10 минути

ВИДЕО: Рецепт за еклер чоколадна торта која не се пече

За секоја прослава – Тигар торта

singlepost_text