Колач со сливи по стар рецепт: За помалку од 150 денари ќе го добиете омилениот десерт од детството

Колач со сливи по стар рецепт: За помалку од 150 денари ќе го добиете омилениот десерт од детството

Колач со сливи по стар рецепт.

Состојки:

  • 3 јајца
  • 100 гр шеќер
  • 8 г ванилин шеќер
  • 100 мл масло
  • 100 мл јогурт
  • 220 гр брашно
  • 12 g квасец
  • 100 гр сливи

Начин на подготовка:

  1. Измешајте ги јајцата со шеќерот, ванилиниот шеќер, маслото и јогуртот, па сè убаво измешајте. Просејте го брашното и додадете го во смесата заедно со сувиот квасец. Мешајте додека не добиете глатка маса. Смесата истурете ја во тркалезен плех со дијаметар од 28 см. Одозгора рамномерно распоредете ги сечканите сливи. Се пече на 200 степени околу половина час. По желба посипете со шеќер во прав.

Уживајте!

Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти:

Баклава

Баклава со вишни

Трилече – неверојатно вкусен домашен специјалитет

Неодоливо вкусна: Домашна торта со јагоди

„Катица“ торта

Возможно е – еве како да направиш торта за 10 минути

ВИДЕО: Рецепт за еклер чоколадна торта која не се пече

За секоја прослава – Тигар торта

 

singlepost_text