Лесно и брзо направете чедар: За едно од најпопуларните сирења потребни ви се само 5 состојки, а ќе добиете 1,5 кг

Лесно и брзо направете чедар: За едно од најпопуларните сирења потребни ви се само 5 состојки, а ќе добиете 1,5 кг

Лесно и брзо направете чедар: За едно од најпопуларните сирења потребни ви се само 5 состојки, а ќе добиете 1,5 кг.

Состојки:

  • 1 литар млеко
  • 1 лажичка сол
  • 15 гр путер
  • 200 гр тврдо сирење
  • 6 лажици пченкарен скроб

Начин на подготовка:

  1. Во тенџере ставете млеко, путер, сол и скроб. Гответе додека скробот не се раствори убаво, па додадете го ренданото сирење. Гответе со постојано мешање додека сè не згусне. Смесата се истура во тетрапак од млеко и се става во фрижидер 4-6 часа.

Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти:

Баклава

Баклава со вишни

Трилече – неверојатно вкусен домашен специјалитет

Неодоливо вкусна: Домашна торта со јагоди

„Катица“ торта

Возможно е – еве како да направиш торта за 10 минути

ВИДЕО: Рецепт за еклер чоколадна торта која не се пече

За секоја прослава – Тигар торта

 

singlepost_text