Вкусен ручек: Пилешки батаци со компири!

Вкусен ручек: Пилешки батаци со компири!

Ароматичен и вкусен ручек.

Состојки:

  • 4 пилешки батаци со карабатак
  • 1 кг компири
  • 2 лажици маст
  • 2 лажици сенф
  • сув зачин
  • бибер
  • лук
  • рузмарин

Начин на подготовка:

  1. Намачкајте ги пилешките батаци со мешавина од суви зачини, сенф, маст и лук. Потоа зачинете ги компирите со маст, сув зачин, бибер, рузмарин. Ставете сè во тепсија, додадете малку вода. Печете во рерна на 200 Целзиусови степени околу 45 минути!

Добар апетит!

Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти:

Баклава

Баклава со вишни

Трилече – неверојатно вкусен домашен специјалитет

Неодоливо вкусна: Домашна торта со јагоди

„Катица“ торта

Возможно е – еве како да направиш торта за 10 минути

ВИДЕО: Рецепт за еклер чоколадна торта која не се пече

За секоја прослава – Тигар торта

 

singlepost_text