Брза и едноставна пита со шеќер

Брза и едноставна пита со шеќер

Брз и вкусен десерт…

Состојки:

  • лист тесто
  • 200 гр кафеав шеќер
  • 40 гр брашно
  • 500 мл павлака
  • 1 лажица јаворов сируп
  • 60 гр путер

Начин на подготовка:

  1. Загрејте ја рерната на 180 степени. Калап за пита прекријте со тесто и исечете го вишокот. Оставете во фрижидер 15 минути. Измешајте шеќер и брашно и со тоа прекријте го тестото.
  2. Измешајте павлака и јаворов сируп, па прелијте преку шеќерот. Путерот исечкајте го на листови и посипете по питата. Печете 45 минути и изладете еден час.
  3. Пред послужување исечкајте на парчиња.

Уживајте!

Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти:

Баклава

Баклава со вишни

Трилече – неверојатно вкусен домашен специјалитет

Неодоливо вкусна: Домашна торта со јагоди

„Катица“ торта

Возможно е – еве како да направиш торта за 10 минути

ВИДЕО: Рецепт за еклер чоколадна торта која не се пече

За секоја прослава – Тигар торта

 

singlepost_text