Неодоливи и брзи чоколадни бомбици

Неодоливи и брзи чоколадни бомбици

Неодоливи и брзи чоколадни бомбици…

Состојки:

 • 200 гр шеќер
 • 1 дл вода
 • 125 гр маргарин
 • 50 гр мелени ореви
 • 50 гр кокосово брашно
 • 250 гр мелени бисквити
 • 25 гр чоколадо за готвење
 • 100 гр желе бонбони
 • 100 гр суво грозје
 • 4 лажици шеќер за посипување

Начин на подготовка:

 1. Шеќерот и водата згответе ги и оставете ги да вријат минута па тргнете. Додајте маргарин и чоколадо да се растопат. Постепено додавајте бисквити, ореви и кокосово брашно. Сè добро измешајте. Ситно исечкајте желе, а сувото грозје натопете со вода и исцедете па додајте го во масата.
 2. Правете бомбици, во средина на секојаставете парче желе па извалкајте ги во шеќер и ставете во хартиени корпички.

Уживајте!

Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти:

Баклава

Баклава со вишни

Трилече – неверојатно вкусен домашен специјалитет

Неодоливо вкусна: Домашна торта со јагоди

„Катица“ торта

Возможно е – еве како да направиш торта за 10 минути

ВИДЕО: Рецепт за еклер чоколадна торта која не се пече

За секоја прослава – Тигар торта

 

singlepost_text