Запечени тестенини со спанаќ и сирење: Ручек за малку пари – нема ни да забележите дека нема месо

Запечени тестенини со спанаќ и сирење: Ручек за малку пари – нема ни да забележите дека нема месо

Пробајте го овој фантастичен ручек без месо.

Состојки:

  • 300 гр тестенини
  • 200 гр спанаќ
  • 200 мл јогурт
  • 300 мл млеко
  • 2-4 јајца
  • 50 гр кашкавал
  • 50 гр сирење
  • 50 мл маслиново масло
  • со, бибер, лук во прав

Начин на подготовка:

  1. Згответе ги тестенините. Плехот за печење 30х20 намачкајте го со масло. Во сад се матат јајцата, се додава маслото, јогуртот, млекото, една лажица рендан кашкавал. Додадете сол и бибер. Додадете лук и исечен спанаќ. Измешајте сè и прелијте преку тестенините. Одозгора издробете коцка сирење и изрендајте го кашкавалот. Се пече во рерна околу 45 минути на 220 степени.

Добар апетит!

Деталите за подготовка погледнете ги во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Бабина кујна“:

Повеќе вести на Готви.мк:

ВИДЕО: Рецепт за еклер чоколадна торта која не се пече

ВИДЕО рецепт: Чоколадна бисквит торта која не се пече

За секоја прослава – Тигар торта

ВИДЕО: Рецепт за домашна чоколадна торта од која застанува здивот

Вистинска уметност: Рецепт за солена торта

Црно бела торта

Песок торта

singlepost_text