Полнети тортиљи: Вечера за десетка

Полнети тортиљи: Вечера за десетка

Тортиљите се одличен избор за брза вечера

Состојки:

  • три тортиљи
  • 100 гр варена пченка
  • 100 гр кашкавал
  • 100 гр сланина Пекабеско
  • сув зачин, босилек
  • малку путер
  • малку бибер

Начин на подготовка:

  1. Потопете ги тортиљите во ладна вода неколку секунди, а потоа обложете со нив калап за мафини, претходно премачкан со путер или масло. Загрејте ја рерната на 180 степени. Измешајте варена пченка, рендан кашкавал, сечкана сланина, сув зачин, босилек и бибер. Со добиената смеса наполнете тортиљи и печете во рерна десетина минути.

Добар апетит!

Повеќе вести на Готви.мк:

ВИДЕО: Рецепт за еклер чоколадна торта која не се пече

ВИДЕО рецепт: Чоколадна бисквит торта која не се пече

За секоја прослава – Тигар торта

ВИДЕО: Рецепт за домашна чоколадна торта од која застанува здивот

Вистинска уметност: Рецепт за солена торта

Црно бела торта

Песок торта

singlepost_text