Пудинг со какао и ванила

Пудинг со какао и ванила

Вкусниот домашен пудинг прелијте го со шлаг или разматена слатка павлака.

Состојки:

 • 100 гр шеќер
 • 3 лажици какао
 • 1/4 шолја густин
 • прстофат сол
 • 660 мл млеко
 • 2 лажици путер
 • 1 лажица екстракт од ванила

Начин на подготовка:

 1. Во тенџере измешајте шеќер, какао, густин и сол. Ставете го на оган на средна температура и додајте млеко.
 2. Почекајте да зоврие и продолжете со готвење, повремено мешајќи додека смесата не згусне.
 3. Потоа тргнете го пудингот од рингла и додајте путер и екстракт од ванила.
 4. Готовиот пудинг можете да го послужите топол или ладен.

Уживајте!

Повеќе вести на Готви.мк:

ВИДЕО: Рецепт за еклер чоколадна торта која не се пече

ВИДЕО рецепт: Чоколадна бисквит торта која не се пече

За секоја прослава – Тигар торта

ВИДЕО: Рецепт за домашна чоколадна торта од која застанува здивот

Вистинска уметност: Рецепт за солена торта

Црно бела торта

Песок торта

 

 

singlepost_text