Мафини со сирење и шунка

Мафини со сирење и шунка

Мафини со сирење и шунка.

Состојки:

  • 4 јајца
  • 175 мл млеко
  • 1 лажица сенф
  • 5 парчиња леб
  • 100 гр топено сирење
  • 12 шери домати
  • 100 гр шунка

Начин на подготовка:

  1. Загрејте ја рерната на 180 степени. Лебот, шунката и сирењето исечкајте ги на ситни коцки. Калапите за мафини добро намастете ги.
  2. Заедно разматете јајца, млеко, сенф, сол и бибер, додајте леб, сирење и шунка, додека сè добро не се соедини со јајцата и млекото.
  3. Со лажица ставајте во калапите и нежно притиснете. Исечкајте мали доамати и притиснете ги нежно во смесата. Печете околу 25 минути.

Добар апетит!

Повеќе рецепти на Gotvi.mk:

ШАРЕНА, БРЗА, ВКУСНА: Оваа пица нема тесто, не се меси – еве што е тајната

Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса

Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата

ВИДЕО: Рецепт за домашна чоколадна торта од која застанува здивот

Најдобар рецепт за домашен чизкејк тука

Вистинска уметност: Рецепт за солена торта тука

Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула

Многу вкусно – потпечена тава со пилешко месо и печурки

singlepost_text