Батаци полнети со сирење

Батаци полнети со сирење

Вкусни пилешки батаци полнети со кремасто сирење!

Состојки:

  • 4 парчиња пилешки батаци и карабатаци (околу 600 гр)
  • 200 гр кремасто сирење
  • јунешка марамица
  • сол
  • бибер
  • зачини по желба

Начин на подготовка:

  1. Откостените карабатаци измијте ги, исушете ги на хартиени салфети и истријте ги со сол, бибер и зачини. Оставете да отстојат околу 30 минути.
  2. Месото наполнете го со сирење. Потоа замотајте го во јунешка марамица и печете околу 40 минути на скара.

Добар апетит!

Повеќе вести на Готви.мк:

Рости од компир

Шеф салата

Дресинг за Шеф салата

Таљатели со зеленчук

Пржена банана

Pad Thai со пилешко

Еве што научивме на часовите по готвење со Фичо

 

singlepost_text