Лесен ручек: Крем супа од домати

Лесен ручек: Крем супа од домати

Исчистете го вашето тело од тешка празнична храна со оваа единствена чорба.

Состојки:

  • 500 мл сок од домати
  • 1 морков
  • 1 главица кромид
  • 2 компири
  • сол
  • бибер

Начин на подготовка:

  1. На малку масло продинстајте го кромидот и додадете ги морковот и компирот. Додадете вода и гответе околу 20 минути. Потоа со миксер пасирајте го зготвениот зеленчук. Додадете сок од домати и зачини. Гответе околу 5 минути. Послужете со кисела павлака и тост леб.

Добар апетит!

Повеќе рецепти на Готви.мк:

Чоколадни мафини

Капкејк мафини

Ултра брзи пица мафини

Мафини од банани

Брзи овесни мафини

ВИДЕО: Мафин рози од јаболко

singlepost_text