Брз и неодолив колач со нутела и кикирики

Брз и неодолив колач со нутела и кикирики

Подгответе сјаен колач со нутела и кикирики!

Состојки:

 • 2 јајца
 • 200 гр несолени и препечени кикирики
 • 4 лажици кафеав шеќер
 • 100 мл масло
 • 100 гр мелени бисквити
 • 2 растопени чоколада
 • 100 гр гриз
 • 100 гр брашно
 • 100 гр мелени ореви
 • 1 прашок за пециво
 • 1 ванилин шеќер
 • кора од лимон
 • јогурт
 • 200 гр нутела
 • 2 јајца
 • 100 мл млеко
 • малку цимет

Начин на подготовка:

 1. Разматете јајаца па полека додавајте ги сите состојки, со тоа што од кикириките и оревите ќе оставите по 2-3 лажици кои не треба да се сомелат, туку да се исечкаат.
 2. Сè убаво изедначете и ставете во плех. Печете на 200 степени околу 40 минути. На половина од печењето можете да ја намалите температурата на 180 степени.
 3. Печениот колач малку изладетете го па премачкајте го со нутела и посипете го со остатокот од сечканите кикирики и ореви.
 4. Изладете го колачот, сечете го на парчиња, послужете и уживајте!

Деталите за подготовка погледнете ги во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Бабина кујна“:

Повеќе рецепти на Готви.мк:

Чоко палачинки со крем од ванила и јагоди

Рецепт за палачинки кои можете да ги јадете неограничено

За сите гурмани – Палачинки кватро салами

Посно: Палачинки без зејтин

Американски палачинки по врвен, а едноставен рецепт

Неодоливо вкусна: Домашна торта со јагоди

Овошен колач со јагоди

singlepost_text