Совершено фрапе кое ќе ве разбуди

Совершено фрапе кое ќе ве разбуди

Кафе со додаток на чоколадно млеко и шлаг можеби не е за секој ден, но совршено е за оние моменти кога ни треба малку повеќе утринска енергија.

Состојки:

  • 60 мл еспресо кафе (или турско)
  • 70 гр чоколадно млеко
  • 1 лажица чоколаден сируп
  • 1/2 лажичка ванилин екстракт
  • мраз
  • шлаг

Начин на подготовка:

  1. Во блендер ставете мраз, еспресо кафе, чоколадно млеко, чоколаден сируп и ванилин екстракт. Блендирајте додека мразот не се искрши и течноста не стане еднолична.
  2. Ако размерите не се по ваш вкус, секогаш можете да додадете повеќе млеко или кафе.
  3. Фрапето ставете го во висока чаша па додајте шлаг и чоколаден сируп по желба.

Уживајте!

Повеќе на Готви.мк:

Чајот од шипка како лек

БРЗО И ЕВТИНО: Отстранете ги непријатните флеки од пот на вашите алишта

Корисен совет: Како да ги освежите и исчистите сунѓерите и џогерот

Дамки од црвено вино на тепихот? Исчистете ги за миг

Направете природен освежувач за воздух – Потребни ви се само 2 работи

ВИДЕО: Направете природен пијалок за слабеење од 4 состојки

Супер брз и вкусен домашен сос за хамбургер или пилешко

singlepost_text