Јогурт сос со чили

Јогурт сос со чили

Комбинацијата од вкусови ќе ве освои на првиот залак!

Состојки:

  • 500 мл јогурт
  • 2 лажици маслиново масло
  • 2 лажички мелен ким
  • 2 лажички чили
  • 2 исечкани чешниња лук
  • малкус сол

Начин на подготовка:

  1. Сите состојки измешајте ги во чинија. Ако сакате луто, слободно ставете уште една лажичка чили, ако не, можете и воопшто да не ставате чили.
  2. Послужете со солен кекс – потопете го кексот во сосот и уживајте!

Добар апетит!

Повеќе на Готви.мк:

ВИДЕО: Како да направите крцкави компири на шведски начин

Ќофтиња во доматен сос

ВИДЕО рецепт: Ќофтиња од компири и туна

Домашни ќофтиња

Ќофтиња од тиквица

ВИДЕО: Како да приготвите палачинки од компири

Најдобар рецепт за домашно ќофте

singlepost_text