Лешник крем од само 3 состојки

Лешник крем од само 3 состојки

За подготовка на овој вкусен десерт потребни се само три состојки.

Состојки:

  • 2 шолји лешници (380 гр)
  • 1/2 шолја јаворов сируп (125 мл)
  • 3 лажички какао во прав

Начин на подготовка:

  1. За почеток, потребно е да ги испечете лешниците на 180 степени 10 минути.
  2. Потоа извадете ги од рерна, оставете ги да се изладат, тргнете ги лушпите и ставете ги во доволно јак блендер. Целта е со блендирање да се претворат во паста. Кога ќе ја добиете саканата структура, додајте јаворов сируп, а потоа и какао.
  3. Вашиот здрав намаз е готов, а можете да го користите на многу начини.

Уживајте!

Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти:

Баклава

Баклава со вишни

Трилече – неверојатно вкусен домашен специјалитет

Неодоливо вкусна: Домашна торта со јагоди

„Катица“ торта

Возможно е – еве како да направиш торта за 10 минути

ВИДЕО: Рецепт за еклер чоколадна торта која не се пече

За секоја прослава – Тигар торта

 

singlepost_text