Рижото со зеленчук – брза и вкусна вечера

Рижото со зеленчук – брза и вкусна вечера

Ви донесуваме вкусен рецепт за вечера – рижото со зеленчук.

Состојки:

 • 1 мала шолја бел ориз
 • 200 гр грашок
 • 200 гр моркови
 • 200 гр пченка
 • 1 главица кромид
 • 2 чешниња лук
 • 3 шолји врела вода
 • магдонос
 • малку масло 

Начин на подготовка:

 1. На малку масло издинстајте кромид и моркови па додајте го останатиот зеленчук и измиен ориз. Додајте зачини и магдонос па налијте и врела вода. 
 2. Оставете го рижотото да се готви 20 минути на слаб оган. Кога оризот ќе впие вода, тргнете од рингла.

Добар апетит!

Повеќе на Готви.мк:

ВИДЕО: Како да направите крцкави компири на шведски начин

Ќофтиња во доматен сос

ВИДЕО рецепт: Ќофтиња од компири и туна

Домашни ќофтиња

Ќофтиња од тиквица

ВИДЕО: Како да приготвите палачинки од компири

Најдобар рецепт за домашно ќофте

singlepost_text