Фантастично предјадење: Крцкаво од надвор, а од внатре сирење кое се топи

Фантастично предјадење: Крцкаво од надвор, а од внатре сирење кое се топи

Фантастично предјадење од лиснато тесто полнето со сирење и шунка.

Состојки:

  • 100 гр тврдо сирење
  • 50 гр сенф
  • 100 гр шунка
  • 500 гр лиснато тесто
  • 100 гр кисели краставички
  • 1 јајце

Начин на подготовка:

  1. Премачкајте лиснато тесто со сенф, но на еден крај оставете 2-3 см. Наредете шунка, па сирење преку и потоа сечкани по должина кисели краставички. 
  2. Свиткајте и премачкајте со разматено јајце делот кој не сте го намачкале со сенф и убаво затворете од страните. Премачкајте со јајце и печете на 180 степени околу 25 минути.

Добар апетит!

Повеќе вести на Готви.мк:

Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици

Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво

ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир

Хот-дог шпагети: Одличен рецепт кој и дете може да го направи

Полнет ананас со ориз и пилешко

Полнети печурки по најдобар рецепт

singlepost_text