Супа со црвен грав на индонезиски начин

Супа со црвен грав на индонезиски начин

Рецепт за вкусно јадење од месо, кромид и зачини…

Состојки:

 • 200 гр црвен грав
 • 150 гр грашок
 • 100 гр морков
 • 500 гр јунешко + 2 јунешки коски од ребра
 • помала главица кромид
 • 100 гр праз
 • 4 чешниња лук
 • 3-4 тенки парчиња ѓумбир
 • 1/2 мускатно оревче
 • 3 каранфилчиња
 • 2 лажички сол
 • 1-2 лажички шеќер
 • бел бибер
 • 300 мл варени домати
 • листови целер
 • 150 гр путер или масло

Начин на подготовка:

 1. Јунешките ребра исечете ги на помали парчиња, месото исечкајте го на коцки, но нека остане и малку на коските. Ставете во лонец со доста вода и гответе додека не омекне. Посебно згответе грав и грашок.
 2. Кога месото ќе омекне додајте измешан кромид, лук, ѓумбир, сечкан праз, кој добро сте го пропржиле на путер.
 3. Ставете веднаш во готвениот грав и грашок, изрендано мускатно оревче, каранфилче, варени домати. Гответе уште 15 минути, додајте и листови целер, посолете, побиберете по вкус и послужете.

Добар апетит!

Деталите за подготовка погледнете ги во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Шерпица“:

Повеќе Готви.мк рецепти:

Салата со маслинки и кубети

Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса

Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата

Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула

Неодолива крем салата

Малиџано – одличен домашен рецепт

Зеленчукова ужинка за на работа

Свежа салата со брокула

singlepost_text