Фантастични солени крофнички

Фантастични солени крофнички

Од оваа смеса би требало да добиете 40 крофнички…

Состојки:

  • 500 гр моцарела
  • 3 лажици рендан пармезан
  • 1 јајце
  • 100 гр брашно
  • 1/2 лажичка оригано
  • презла
  • малку путер

Начин на подготовка:

  1. Измешајте рендана моцарела, пармезан и јајце, па додајте брашно и оригано. Замесете тесто со раце, па обликувајте топчиња, извалкајте ги во презла и кратко пропржете ги на малку путер, додека не добијат убава златна боја.
  2. На крај ќе добиете превкусни крофнички полни со растопено сирење, кои ќе ги засакате на прв залак.

Добар апетит!

Деталите за подготовка погледнете ги во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ во прилог:

Повеќе Готви.мк рецепти:

Салата со маслинки и кубети

Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса

Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата

Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула

Неодолива крем салата

Малиџано – одличен домашен рецепт

Зеленчукова ужинка за на работа

Свежа салата со брокула

singlepost_text