Вкусен колач за 30 минути

Вкусен колач за 30 минути

Совршен колач кој се прави од состојки кои сите ги имаме во кујна.

Состојки:

 • 1 чаша јогурт
 • 1 чаша млеко
 • 1 чаша масло
 • 1 чаша кокос
 • 2 чаши брашно
 • 2 чаши шеќер
 • 1 ванилин шеќер
 • 1 прашок за печиво
 • 100 гр чоколадо за глазура
 • 3 лажици масло за глазура

Начин на подготовка:

 1. Во сад соединете ги состојките по редослед. Добро измешајте, а потоа излејте во плех намастен со малку масло.
 2. Плехот треба да биде со големина од 20х17 см. Печете на 180 степени околу 30 минути.
 3. Растопете чоколадо на малку масло и прелијте преку печениот колач. Оставете да се излади и стегне.

Уживајте!

Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти:

Баклава

Баклава со вишни

Трилече – неверојатно вкусен домашен специјалитет

Неодоливо вкусна: Домашна торта со јагоди

„Катица“ торта

Возможно е – еве како да направиш торта за 10 минути

ВИДЕО: Рецепт за еклер чоколадна торта која не се пече

За секоја прослава – Тигар торта

 

singlepost_text