Тестенини со грав во црвено вино

Тестенини со грав во црвено вино

Брз и вкусен ручек – паста со грав во црвено вино.

Состојки:

 • 250 гр тестенини
 • 1 конзерва црвен грав
 • 150 гр пелати домати
 • 1 чешне лук
 • 50 мл црвено вино
 • сол
 • бибер
 • босилек

Начин на подготовка:

 1. Исечкајте лук, пропржете го на маслиново масло, додајте целер исечкан на ситно, па сè динстајте, додавајќи постепено црвено вино.
 2. Пред крај ставете пелати или сос од домати и грав, зачинете по желба и оставете уште малку да крчка.
 3. Згответе ги тестенините па измешајте ги со грав и додајте босилек.

Добар апетит!

Повеќе рецепти на Gotvi.mk:

ШАРЕНА, БРЗА, ВКУСНА: Оваа пица нема тесто, не се меси – еве што е тајната

Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса

Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата

ВИДЕО: Рецепт за домашна чоколадна торта од која застанува здивот

Најдобар рецепт за домашен чизкејк тука

Вистинска уметност: Рецепт за солена торта тука

Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула

Многу вкусно – потпечена тава со пилешко месо и печурки

singlepost_text