Посен колач со печени ореви, одличен колач кој морате да го пробате

Посен колач со печени ореви, одличен колач кој морате да го пробате

Посен колач со печени ореви, одличен колач кој морате да го пробате.

Состојки:

 • 200 мл вода
 • 3-4 лажици шќер
 • 6 лажици брашно + 70 гр
 • 2 лажици сечкани ореви
 • 1 лажица пудинг од чоколадо
 • 1 лажица џем
 • 100 гр ореви
 • 1 лажичка цимет
 • 100 гр суво грозје во рум
 • 2 лажици маслиново масло

Состојки за фил:

 • 100 гр маргарин посен
 • 2-3 лажици шеќер во прав
 • 100 гр мелени бисквити
 • малку сол
 • 60 гр печени сечкани ореви
 • растопено бело чоколадо

Начинот на подготовка погледнете го во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Бабина кујна“:

singlepost_text