Паштета од грав: Одличен и здрав намаз

Паштета од грав: Одличен и здрав намаз

Посна паштета од грав – одличен и здрав намаз.

Состојки:

  • 400 гр бел грав
  • 3 чешниња лук
  • 1 лажичка сушен рузмарин
  • 3 лажички маслиново масло
  • сок од лимон
  • 5 црни маслинки
  • сол
  • биер

Начин на подготовка:

  1. Гравот згответе го во посолена, врела вода, па исцедете, ставете во блендер, додајте лук, рузмарин, маслиново масло и маслинки, па добро измиксајте. Измешајте сок од лимон, посолете и побиберете, па миксајте уште минута-две. Изладете во фрижидер, па послужете со врел тост леб.

Добар апетит!

Повеќе поврзани вести на Готви.мк

Ќе ве врати во детството: Омилениот десерт на сите генерации

Десерт готов за 20 минути

Конечно: Највскуниот десерт за кој даваме куп пари: Еве како да го направите дома

Супер рецепт: Леден кафе колач

Нема веќе стоење до шпорет: Колач без печење, совршен за горештините

Ваков рецепт за сутлијаш немате пробано до сега

Направете чоко мус и гостите ќе ве обожаваат

ВИДЕО: Брз рецепт за некалоричен сладолед

Пудинг од ориз

Чоколадна баклава

singlepost_text