Колач со банани: Брз и сочен десерт

Колач со банани: Брз и сочен десерт

Се подготвува брзо и лесно, од евтини состојки.

Состјоки:

  • 600 гр бисквити
  • 400 мл млеко
  • 400 гр чоколадо за готвење
  • 1 рум шеќер или ванилин
  • 3-4 банани
  • 2-3 шлага

Начин на подготовка:

  1. Бисквитите искршете ги на ситни парчиња. Чоколадото растопете го со млеко, па соединете со бисквити. Изешајте па префрлете во калап. Од горе наредете банани и преку ставете разматен шлаг. Изладете 2-3 часа. Украсете по желба.

Уживајте!

Деталите за подготовка погледнете ги во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Летина кујна“:

Повеќе поврзани вести на Готви.мк

Ќе ве врати во детството: Омилениот десерт на сите генерации

Десерт готов за 20 минути

Конечно: Највскуниот десерт за кој даваме куп пари: Еве како да го направите дома

Супер рецепт: Леден кафе колач

Нема веќе стоење до шпорет: Колач без печење, совршен за горештините

Ваков рецепт за сутлијаш немате пробано до сега

Направете чоко мус и гостите ќе ве обожаваат

ВИДЕО: Брз рецепт за некалоричен сладолед

Пудинг од ориз

Чоколадна баклава

singlepost_text