Вкусна и брза пита со сирење

Вкусна и брза пита со сирење

Вкусна и брза пита со сирење…

Состојки:

 • кори за пита
 • 400 гр сирење
 • 2 дл масло
 • 2 дл кисела вода
 • 2 јајца
 • 15 гр свеж квасец
 • сусам по желба

Начин на подготовка:

 1. Во сад ставете масло, кисела вода и издробен квасец и почекајте квасецот да надојде. 
 2. Изгмечете сирење, додајте јајца, соединете со надојдениот квасец и оставете 15 минути да отстои. 
 3. Корите поделете ги на два дела и секоја премачкајте ја со фил, свиткајте во ролат, сечете на 2 см и со пресечената страна ставете во плех. Посипете со сусам и оставете да отстои додека рерната се загрее. 
 4. Печете 30 минути на 200 степени.

Добар апетит!

Поврзани вести на Готви.мк

Брзи роденденски сендвичи

ВИДЕО: Појадок за 8 минути – неодоливи сендвичи со шунка и кашкавал

Најбрзиот рецепт за кифли за сите домаќинки

Едноставен појадок кој сите ќе ги воодушеви

Видео: Рецепт за најдобриот домашен појадок во светот

Похован кашкавал

Рецепт за 2 брзи соса за чипс и други грицки

singlepost_text