Кокос коцки – едноставен рецепт

Кокос коцки – едноставен рецепт

Колач кој ќе го обожавате!

Состојки за прв слој:

 • 300 гр мелени бисквити
 • 200 гр рендано чоколадо
 • 100 мл млеко

Состојки за бел дел:

 • 500 мл млеко
 • 80 гр пченичен гриз
 • 100 гр шеќер
 • 200 гр кокосово брашно

Состојки за глазура:

 • 100 мл слатка павлака
 • 100 гр чоколадо
 • 40 гр путер

Начин на подготовка:

 1. Измешајте бисквити, чоколадо и млеко и направете го првиот слој.
 2. Згответе гриз и шеќер и додека смесата е топла, додајте кокосово брашно и добро измешајте. Ставете преку првиот слој.
 3. За глазура растопете слатка павлка, чоколадо и путер. Изладената смеса прелијте ја со чоколадна глазура.
 4. Откако колачот ќе преноќи, ќе биде цврст, можете да го сечете.

Уживајте!

Повеќе вести на Готви.мк:

Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици

Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво

ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир

Хот-дог шпагети: Одличен рецепт кој и дете може да го направи

Полнет ананас со ориз и пилешко

Полнети печурки по најдобар рецепт

singlepost_text