Брза чоколадна торта

Брза чоколадна торта

Брз и неодолив десерт…

Состојки:

  • 8 јајца
  • 250 гр шеќер
  • 250 гр путер
  • 250 гр бадеми
  • 200 гр чоколадо за готвење

Начин на подготовка:

  1. Разматете снег од осум белки. Посебно разматете осум жолчки, 250 гр шеќер, 250 гр путер, 250 гр чоколадо и 250 гр бадеми. Спојте со снегот од белки. 
  2. Печете во загреана рерна 30 минути така што ќе остане сочна. Прелијте кога ќе се излади со глазура од чоколадо.

Уживајте!

Повеќе вести на Готви.мк:

Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици

Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво

ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир

Хот-дог шпагети: Одличен рецепт кој и дете може да го направи

Полнет ананас со ориз и пилешко

Полнети печурки по најдобар рецепт

singlepost_text