Унгарски рецепт: Традиционален гулаш кој ќе го обожавате!

Унгарски рецепт: Традиционален гулаш кој ќе го обожавате!

Унгарски рецепт за Секељи гулаш.

Состојки:

  • 1 кг кисела зелка
  • 500 гр свинско месо
  • 150 гр кромид
  • ловоров лист
  • зачини
  • 1 дл масло

Начин на подготовка:

  1. Издинстајте кромид, додајте месо и динстајте на слаб оган. Кога месото ќе се изднста за околу 10 минути, додајте зачини и добро измиена кисела зелка. Јадењето гответе го околу 2 часа, на умерен оган и со повремено мешање. Послужете по желба со павлака.

Добар апетит!

Повеќе на Готви.мк:

Посно: Палачинки без зејтин

Палачинки за 3 минути

Палачинки со мед и ореви

Американски палачинки по врвен, а едноставен рецепт

Палачинки на кои не можете да им одолеете

Џиновска блага палачинка

singlepost_text