Брз ручек: Шпагети со маслинки во доматен сос

Брз ручек: Шпагети со маслинки во доматен сос

Брз и вкусен ручек…

Состојки:

 • 1 пакување шпагети
 • 200 гр црни маслинки без коски
 • 1 главица кромид
  2 чешниња лук
 • 1 конзерва домати пелати
 • сол
 • бибер
 • 1/2 лажичка сечкан босилек
 • 3 лажици маслиново масло

Начин на подготовка:

 1. Шпагетите згответе ги во солена вода, а кога ќе бидат готови додајте им лажица маслиново масло.
 2. Кромидот и лукот ситно исечкајте ги и измешајте ги со остатокот од маслото. Додајте пелати домати, маслинки, па зачинете со сол и бибер.
 3. Оставете да зоврие и во врелиот сос додајте зготвени шпагети. Добро измешајте и пред послужување додајте свеж или сушен босилек.

Добар апетит!

Повеќе на Готви.мк:

Посно: Палачинки без зејтин

Палачинки за 3 минути

Палачинки со мед и ореви

Американски палачинки по врвен, а едноставен рецепт

Палачинки на кои не можете да им одолеете

Џиновска блага палачинка

singlepost_text