Без квасец и јајца направете погача од 4 состојки

Без квасец и јајца направете погача од 4 состојки

Еве како да направите вкусна погача по едноставен рецепт од „Бабина кујна“.

Состојки:

  • 350 р брашно
  • 100 гр кисело млеко
  • 1 лажичка прашок за печиво
  • 100 мл кисела вода

Начин на подготовка:

  1. Просеаното брашно со прашок за печиво измешајте го со кисела вода и кисело млеко. Замесете меко тесто, па развлечете го со раце според големината на плехот. Премачкајте со млеко и со вилушка избоцкајте ја погачата. Ставете во загреана рерна на 220 степени околу 40 минути.

Добар апетит!

Повеќе на Готви.мк:

Посно: Палачинки без зејтин

Палачинки за 3 минути

Палачинки со мед и ореви

Американски палачинки по врвен, а едноставен рецепт

Палачинки на кои не можете да им одолеете

Џиновска блага палачинка

singlepost_text