Колач со јаболка и ореви со тајна состојка поради која колачот има оригинален вкус

Колач со јаболка и ореви со тајна состојка поради која колачот има оригинален вкус

Кога еднаш ќе го пробате овој колач, ќе го правите секој ден!

Состојки:

  • 100 гр ореви
  • 2 јаболка
  • 100 гр шеќер
  • 1 ванилин шеќер
  • 200 гр кисела павлака
  • 100 мл масло
  • 150 гр брашно
  • 1 лажичка прашок за печиво
  • 1 лажичка цимет
  • изрендана кора од лимон

Начинот на подготовка погледнете го во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Шерпица“:

https://youtu.be/iFrfT2cGCJI

Повеќе на Готви.мк:

Посно: Палачинки без зејтин

Палачинки за 3 минути

Палачинки со мед и ореви

Американски палачинки по врвен, а едноставен рецепт

Палачинки на кои не можете да им одолеете

Џиновска блага палачинка

singlepost_text