Вкусен ручек: Запечени компири со сланина од рерна прелиени со кремаст сос

Вкусен ручек: Запечени компири со сланина од рерна прелиени со кремаст сос

Брз и вкусен ручек од компири.

Состојки:

  • 500 гр компири
  • 1 главица кромид
  • 100 гр сланина
  • 250 мл неутрална павлака
  • 50 гр пармезан или сирење по желба

Начин на подготовка:

  1. Компирите со кора зговете ги во солена вода. Процедете и излупете ги. Исечкајте на дебели кругови и ставете во тепсија.

     

  2. Преку додајте сечкан кромид и сланина. Прелијте со павлака која сте ја измешале со сирење. Печете во загреана рерна на 200 степени околу 20 минути.

Добар апетит!

https://youtu.be/YpQ6mcc3WwE

singlepost_text