Вкусно предјадење: Ролат од лиснато тесто со кромид

Вкусно предјадење: Ролат од лиснато тесто со кромид

Солен ролат од лиснато тесто со кромид, одлично предјадење.

Состојки:

  • 300 гр лиснато тесто
  • 1 главица кромид
  • 100 гр сирење
  • 1 јајце
  • малку млко

Начин на подготовка:

  1. Изрендајте кромид, па пропржете. Ставете преку лиснатото тесто, а преку ставете листови сирење. Премачкајте со рамзатено јајце делот од тестото кој нема ниту сирење ниту кромид, па свиткајте. Исечкајте парчиња, ставете во плех обложен со хартија за печење, премачкајте со едно јајце секаде и посипете со мак. Печете на 200 степени 15 минути.

Добар апетит!

Повеќе на Готви.мк:

Посно: Палачинки без зејтин

Палачинки за 3 минути

Палачинки со мед и ореви

Американски палачинки по врвен, а едноставен рецепт

Палачинки на кои не можете да им одолеете

Џиновска блага палачинка

singlepost_text