Солен чизкејк: Славско предјадење од 5 состојки – декорација по желба

Солен чизкејк: Славско предјадење од 5 состојки – декорација по желба

Изненадете ги гостите со вкусно и необично предјадење.

Состојки за база:

 • 180 гр солен кекс
 • 80 мл растопен путер
 • 300 гр фета сирење
 • 2 лажици пармезан
 • 30 мл овесно млеко

Состојки за украсување:

 • шери домати
 • црни маслинки
 • магдонос
 • димен лосос

Начин на подготовка:

 1. Избелндирајте кекс и измешајте со растопен путер. Добро соединете. Во калап за мафини ставете хартиени корпички за мафини и ставете на дното од смесата со кекс. Добро притиснете.
 2. Измешајте крем сирење, пармезан, овесно млеко. Соединете и ставете преку кексот. Ставете во фрижидер на половина час. Декорирајте по желба.

Добар апетит!

Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти:

Баклава

Баклава со вишни

Трилече – неверојатно вкусен домашен специјалитет

Неодоливо вкусна: Домашна торта со јагоди

„Катица“ торта

Возможно е – еве како да направиш торта за 10 минути

ВИДЕО: Рецепт за еклер чоколадна торта која не се пече

За секоја прослава – Тигар торта

 

singlepost_text